Awards


It means a lot to us that the industry loves our content as much as you do.

And we’re pretty proud of our track record with 41 awards and over 100 nominations in the past financial year. From BAFTA and the Royal Television Society, to the Hugo and Emmy Awards, our accolades are recognised by both UK and international judging panels and span our full range of output.

Take a look at our virtual trophy cabinet below:

Attitude Awards


John and Johannes – Strictly Come Dancing

Gamechanger Award


Audio Production Awards


Gwyn Rhys Davies

Best Comedy Producer


BAFTA Television Awards


Sean Bean, Time

Leading Actor

Mini Series

Strictly Come Dancing

Must See Moment

The Earthshot Prize 2021

Live Event


BAFTA Children & Young People Awards


Taiya Samuel, JoJo & GranGran

Young Performer

Bluey

International

Hey Duggee

Pre-School Animation


BAFTA TV Craft Awards


Grenfell: The Untold Story

Director: Factual - James Newton

Glastonbury Festival: Live at Worthy Farm

Director: Multi-Camera - Paul Dugdale

The Royal British Legion Festival of Remembrance

Entertainment Craft Team - Nigel Catmur, Andy Deacon, Patrick Doherty, Kevin Duff, Simon Haw, Andrew Stokes


BBC Audio Drama Awards


Bridget Christie: Mortal

Best Scripted Comedy (Longform)


British Press Guild Awards


Blair & Brown: The New Labour Revolution

Best Documentary Series

Stephen Graham, Time

Best Actor


Broadcast Awards


Casualty

Best Soap / Continuing Drama

Strictly Come Dancing

TV Moment of the Year


Broadcast Tech Awards


Dinosaurs: The Final Day with David Attenborough

Best Use of Real-Time VFX

Prehistoric Planet

Best VFX Project

Here We Go

Excellence in Audio Post-Production (scripted)

BBC Studios Events Productions

Special Recognition Award


Chortle Awards


The News Quiz

Chortle Radio Award


Comedy.co.uk Awards


Inside No.9

Best TV Comedy Drama

Dead Ringers

Best Radio Sketch Show

C21 International Drama Awards


Inside No.9

Returning Comedy-Drama Series


Inside Soap Awards


Gillian Wright, EastEnders

Best Actress

Rosie Marcel, Holby City

Best Drama Star

Heather Peace, EastEnders

Best Newcomer

EastEnders - Jean in Southend

Best Showstopper

EastEnders

Best Soap


Grierson Awards


The Green Planet: Tropical Worlds

Best Natural History or Environmental Documentary

Grenfell: The Untold Story

Best Single Documentary


Jackson Wild Media Awards


The Green Planet

Limited Series

The Green Planet: Human Worlds

Human Planet - Long Form


National Television Awards


Strictly Come Dancing

Talent Show

Strictly Come Dancing

Talent Judge


Rose D’or Awards


Casualty

Soap or Telenova


RTS Programme Awards


The Earthshot Prize 2021

Live Event

Strictly Come Dancing

Judge’s Award


RTS Ireland


Smother

Drámaíocht / Drama


RTS Midlands Awards


Will Trotter

Baird Medal (off screen)

Ruby-May Martinwood, Father Brown

Breakthrough (on screen)

Claire Collins, Father Brown

Craft - Production

Claire Bennett, Doctors

Writer


RTS North West Awards


Blue Peter

Best Factual Entertainment

Grace's Amazing Machines: Mobility Machines

Best Pre-School Children's Programme


RTS Scotland


How We Forgot to Save the Planet

Comedy

RTS West of England Awards


Fred Tay, Andy’s Aquatic Adventures

VFX & Digital Creativity

Antarctica

Cinematography

David Warner, Eden: Untamed Planet

Editing

Mel Parker - NHU

Flying Futures

The Year The Earth Changed

Natural History

JoJo and Gran Gran

Childrens


Scope Awards


Rose and Giovanni Silent Dance, Strictly Come Dancing

Media Moment


TBI Content Innovation Awards


The Workout Badges

Best Live Action Kids Programme

The 1% Club

Series Launch of the Year


Television Academy


The Year Earth Changed

15th Television Academy Honors


Televisual Bulldog


Strictly Come Dancing

Entertainment

Glastonbury

Live Event

Prehistoric Planet

VFX

The Green Planet

Cinematography


TV Choice Awards


Eastenders

Best Soap Actress – Gillian Wright

Strictly Come Dancing

Best Talent Show


Wildscreen Panda Awards


Springwatch 2021

Sustainability Award

The Green Planet

Studio Series Award


Writers’ Guild Awards


River City

Best Long-Running TV Series

Olga Koch: Fight

Best Radio Comedy


World Congress of Science & Factual Producers


Dinosaur Apocalypse

Best Science Long Format

Frozen Planet II

Best Natural History Long Format

The Green Planet: Tropical Worlds

Most Innovative Factual Program/Project of the Year

Louis Rummer-Downing, Natural History Unit

Emerging Producer of the Year


RTS Programme Awards


Luther

Actor (Male)

Imagine – Vivian Maier: Who Took Nanny’s Pictures?

Arts

Mrs Brown’s Boys

Comedy Performance

Africa

Science & Natural History

The Challenger

Single Drama

The Wrong Mans (Series 1)

Writer – Comedy


British Academy Television Craft Awards


An Adventure In Space And Time

Make Up & Hair Design

David Bowie – Five Years

Sound: Factual

Strictly Come Dancing

Special Jury Prize

Doctor Who

Visual / Special & Graphic Effects

In the Flesh

Writer – Drama


Broadcast Awards


Mr Stink

Best Children’s Programme

Glastonbury 2013

Best Music Programme


Festival Rose D’or


Bridget Christie Minds the Gap

Radio Comedy


BIFF Movie Video Screen Awards


EastEnders

Best Actor

Holby City

Best Long Running Drama

Doctors

Westmore Ezekiel Award


RTS Craft and Design Awards


In the Flesh – S2

Make Up Design: Drama

D-Day 70: The Heroes Return (Bayeux Cemetary)

Sound: Entertainment & Non-Drama Productions


BAFTA Cymru Awards


The Indian Doctor

Costume Design

The Call Centre

Factual Series

Doctor Who

Special Visual Effects and Graphics


Broadcast Digital Awards


The Call Centre

Best Popular Factual Programme

In the Flesh

Best Scripted Programme

Stargazing Live

Best Content Partnership


Focal International Awards


David Bowie: Five Years

Best Use of Music Performance Footage


Freesat Awards


Doctor Who: Day of the Doctor

Best of British TV Programme or Series

The Wrong Mans

TV Sitcom


British Academy Television Awards


Doctor Who – Day of the Doctor

Audience Award

In the Flesh

Mini Series


National Television Awards


Mrs Brown’s Boys

Comedy

Doctor Who

Drama

Doctor Who

Drama Performance

EastEnders

Newcomer

Strictly Come Dancing

Talent Show


TV Choice Awards


EastEnders

Best Soap

EastEnders

Best Soap Actor

EastEnders

Best Soap Actress


BANFF World Media Awards


Inside No. 9

Best in Entertainment

Inside No. 9

Sketch and Comedy

Doctor Who

Best in Scripted

Doctor Who

Science Fiction, Action, and Fantasy


TRIC Awards


Doctor Who

Drama Programme

Strictly Come Dancing

Reality Programmes

Strictly Come Dancing

Reality Programmes